Türkiye’nin işgaline karşı Kürdistan’i Savunalim

Bizler, Avrupa’nın dört bir yanından 150 kadar siyasetçi, insan hakları savunucusu, gazeteci, akademisyen, parlamenter, siyasal eylemci, çevrebilimcive feminist, 23 Nisan 2021’den beri Türkiye’nin Güney Kürdistan’a (Kuzey Irak’a) saldırılarından kaynaklanan tehlikeli gelişmeleri yakından izliyoruz. Bunun sonucunda, bugün Erbil’de toplanarak sesimizi yükseltmemiz gerektiğine karar verdik.

Açık bir ahlaki tutumda seslerimizi birleştirerek Türkiye ordusunun Güney Kürdistan’da devam eden işgalini kesin olarak kınamak, yurdunu savunan Güney Kürdistan halkı ve Kürt direniş güçleriyle dayanışma içinde olduğumuzu göstermekistiyoruz.

Nisan ayında Türk devleti Güney Kürdistan’ın Metina, Zap ve Avaşin bölgelerinde yeni ve geniş kapsamlı bir askeri harekât başlattı. Bu bölgelerde yasadışı işgale kıran kırana direnen Kürt gerilla güçleriyle şiddetli çatışmalar devam ediyor. Bu geniş ölçekli saldırılar yalnızca Kürt gerilla güçlerini değil, Kürt halkının başardıklarınıda hedef alıyor ve Güney Kürdistan’ın işgalini amaçlıyor. Şu ana kadar uluslararası alanda bu saldırılara tepkilerin sesi ne yazık ki kısılmış durumda. Bu sessizlikten yararlanan Türkiye rejimi, Güney Kürdistan’ın yanı sıra Rojava’nın (Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinin) bütününü işgal etme planını uyguluyor. Türkiye böylece Kuzeybatı Suriye’den Irak-İran sınırına kadar uzanan 1400 km uzunluğundakibu geniş alanda etnik temizlik uygulama konusunda kararlılığını ortaya koyuyor. Aynı zamanda Maxmur mülteci kampına da insansız hava araçlarıyla da savaş açarak ağır bir uluslararası hukuk ihlali gerçekleştiriyor. Türk ordusu bu etnik temizlik politikasıyla bağlantılı olarak Êzidilerin yurdu olan Şengal bölgesini boşaltmayı, böylece IŞİD’in yapamadığını yapmayı umuyor.

2012 yazından beri Rojava / Kuzeydoğu Suriye Kürtleri yerel Arap, Süryani, Türkmen ve Ermeni toplumlarıyla el ele vererek kadınların güç kazandığı demokratik bir Özerk Yönetimi kurmayı başaranbir devrime öncülük etti. Türkiye ise kadınların öncülüğündeki bu yönetimi yıkmak üzere Rojava’yı işgal etmek hevesiyle Afrin, Azez, Cerablus, Serê Kaniyê, Girê Spî (Tel Ebyad) gibi bölgelere doğrudan saldırmaları için cihatçı militanları kullandı. Süregiden bu işgaller boyunca Türkiye bu toprakların Türkleştirilmesi ve sonunda ilhak edilmesi planınınbir parçası olarak demografik değişim, sistematik tecavüz ve kadınların köleleştirilmesi yoluyla, Kürtlerin ve diğer sivil nüfus kesimlerinin topluca yerinden edilmesine sebep oldu.

Meseleler sadece yurtdışında da değil. Aslına bakılırsa, Erdoğan’ın Kürt siyasi ve toplumsal kazanımlarına beslediği dinmek bilmez düşmanlığının son örneği HDP’yi kapatma girişimi ile Türkiye topraklarında başladı.Kürt, Türk ve diğer birçok demokratik parti, örgüt ve bireyin oluşturduğu ilerici bir ittifak olan HDP’ye karşı yıllardır yürütülen ve on bini aşkın HDP üyesinin hapsedilmesine yol açan kampanyanın son adımı.

Ne yazık ki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ve Irak hükümeti, Türkiye’nin işgal girişimini durdurmak için pek bir şey yapmadı. ÖzellikleKürdistan Demokrat Partisi (KDP/PDK) yetkililerinin işgali meşrulaştırmaya çalıştığını görmek bizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Ankara’nın hangi ekonomik baskıları olursa olsun KDP kendisinin Türkiye’nin bir uzantısına dönüştürülmesine izin vermemelidir. Bu savaşın sonuçları Kürdistan ve bölgenin bütünü için ağır olacaktır.

Dünya, Türkiye’nin Kürt halkına karşı bir soykırım uygulama girişimi içinde olduğunu kabul etmelidir. Kürdistan’ın bütünüyle işgal edilmesini ve Kürtlerin siyasi haklarının ortadan kaldırılmasını önleyen tek şeyKürt direniş hareketidir. Zap, Avaşin ve Metina’da sürmekte olan silahlı direniş, yalnızca Kürtler için değil geniş bölgede Türkiye’nin Yeni Osmanlıcı yayılmacılığıyla tehdit edilen tüm halklar için Kürdistan’ı bir direnme kalesine dönüştürmüştür. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişteki Osmanlı İmparatorluğu topraklarını yeniden fethederek Osmanlı’nın eski şanını geri getirme tutkusunu gizlememektedir.

Dolayısıyla, Suriye, Irak ve Türkiye’deki Kürtlere yönelik askeri harekâtların yanı sıra, Erdoğan Libya, Artsah/Azerbaycan, Yemen, Nijer, Nijerya, Çad, Sudan, Somali ve Lübnan dâhil çeşitli çatışma alanlarına da müdahale etmektedir. Yunanistan, Kıbrıs, Ermenistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa gibi birçok ülkeye tehditleri bununla ilgilidir.

Erdoğan rejiminin, IŞİD ve benzeri diğer cihatçı şiddet gruplarına mali kaynak, silah ve destek sağlayarak Türk devletinin sınırları ötesindeki müdahale alanını genişletmek üzere bu grupları resmi ve gayriresmi vekil güçleri olarak kullanma konusunda kabarık bir sicili olduğunu da görmemiz gerekir. Artsah’ta Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan’ın taraf olduğu son çatışma sırasında Erdoğan Azerbaycan’ı desteklemek için Suriye’den yüzlerce cihatçı vekil savaşçı gönderdi. Bu savaşçıları uzayıp giden çatışmaya müdahil olmak amacıyla Libya’ya da göndermişti. Türkiye bu eylemleriyle diğer ülkelerin egemenliklerini ihlal ediyor ve paralı asker terörizmini bütün dünyaya yayıyor.

Erdoğan Türkiye’nin benzersiz jeopolitik konumunun tamamen farkında ve bunu kendi yararına kullanıyor. Biliyor ki ordusu (NATO’nun ikinci büyük ordusu) “Batı” için muazzam bir güç ve siper oluşturuyor. Dolayısıyla yönetimi altındaki Türk devleti, uluslararası hukuka açık ve sistematik biçimde meydan okumaya, insan hakları sözleşmelerini ihlal etmeye devam ediyor. Türkiye birçok ülkenin egemenliğini sürekli ihlal ediyor. Bu arada NATO’nun yanında, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi de sağır edici bir sessizlikle karşılık veriyor. Oysa uluslararası topluma yön veren jeostrateji değil ahlak olmalıdır. Erdoğan’ın otoriteryanizmini ve savaş suçlarıni sorgulamayarak, ona sonuçta askeri saldırganlığını sürdürme izni vermiş oluyorlar. Ayrıca bu durumonları, Erdoğan’ın süregiden yıkımının kısmi sorumluluğunu taşıyan ortaklarına dönüştürüyor.

Bu nedenlerle Türkiye’nin işgaline karşı KÜRDİSTAN’I SAVUNMAK için bir uluslararası girişim kuruyoruz!

Türkiye’nin Güney Kürdistan’a saldırılarına hemen son verilmesini ve tüm Türk askerlerinin ve İslamcı paralı askerlerin çekilmesini sağlayabilmek için şunları talep ediyoruz:

  • Güney Kürdistan’da Türkiye’nin işgal, demografiyle oynama, istikrarsızlık ve etnik temizlik harekâtına son!
  • Kürdistan’da doğanın yıkımına ve sömürülmesine son!
  • Uluslararası ve bölgesel güçlerin Kürt soykırımında suç ortaklığına hayır!
  • Tüm Kürtlerin, Kürt parti ve kurumlarından gerilla direnişine destek ve Türkiye’nin işgaline karşı birleşik tutum!
  • Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’de Erdoğan’ın Yeni Osmanlıcı yayılmacı projesine hayır!

Imza sahipleri:

Yavor Tarinski, Author and Activist, member of the Transnational Institute of Social Ecology (TRISE)

Massimiliano Smeriglio, Member of the European Parliament (MEP) of S&D

Malin Björk, Member of the European Parliament of the Swedish Left Party, Sweden

Lotta Johnsson Fornarve, Member of Parliament for the Left Party and Deputy Speaker of the Swedish Parliament, Sweden

Villo Sigurdsson, Former Kopenhag Mayor

Pernille Frahm, Former MP, Socialist Peoples Party SF,Danmark

Ilona Szatmari Waldau, Member of Parliament for the Left Party, Sweden

Lorena Delgado Varas, Member of Parliament for the Left Party, Sweden

Tony Haddou, Member of Parliament for the Left Party, Sweden

Malcolm Momodou Jallow, Member of Parliament for the Left Party, Sweden

Jean Tschopp, Member of Parliament, Switzerland

Conni Moehring, Member of the Parliament, Die Linke, Germany

Cornelia Moehring, Member of the Parliament, Die Linke, Germany

Ilona Szatmari Waldau, Member of Parliament for the Left Party, Sweden

Lorena Delgado Varas Member of Parliament for the Left Party, Sweden

Nicola Fratoianni, Secretary of the Left Party, Member of the Parliament, Italy

Tony Haddou, Member of Parliament for the Left Party, Sweden

Jean Tschopp, Member of Parliament, Switzerland

Raúl Zibechi, Journalist, Uruguay

Alberto Colin Huizar, Anthropologist, Mexico,

Alirio Uribe, Lawyer, Human Rights Defender, Colombia

Ana María Verá Smith, Professor, Mexico

Armando Wauriyu, National Organisation of Indigenous Peoples, Colombia

Celia Pacheco, Metropolitan Autonomous University Mexico,

Daniele Fini, Physician, Italy,

Dr. Gilberto López y Rivas, Professor, Researcher, Anthropologist at INAH Institute of Morales, Columnist for La Jornada

Fernando Matamoros, Professor of Sociology, Mexico,

Gilberto Conde, Professor, Mexico,

Héctor Valadez George, National Coordinating Committee of Peoples Resistance (CONUR), Mexico

Heriberto Cairo, Professor, Complutense University, Spain

Inés Duran Matute, Researcher, Mexico

Jose Santos Cordinador, Federation of the Afro Communities of Colombia

Kemal Soleimani, Professor at the Colmex Institute, Mexico

Margara Millan, Professor, Mexico,

Marylen Serna Salinas, Antropolog, People’s Congress, Colombia

Oliver Gabriel Hernández Lara, Sociologist, Mexico

Rafael Enciso, Economist, Mexico.

Raquel Gutiérrez, Professor, Mexico,

Rocío Martínez / Ts’ujul, Professor, Mexico

Rodrigo Camarena González, Researcher, Mexico

Sergio Tischler, Professor, Mexico

Beatriu Cardona coordinator Intersindical of women, spain

Vicent, spokesperson of Intersindical Valenciana, spain

Vicenç, political party Mas senator for Mallorca, spain

Daniel Lobato , PCE Communist Party of Spain

Prof. Dr. Ueli Mäder, Sociologist, Switzerland

Edibe Gölgeli, Member of the Grand Councillor, Socialist Party, Switzerland

Stefanie Prezioso, Member of the Council of Geneva, Switzerland

Anina Jendreyko, Artist, Switzerland B

Vincent Keller, Member of the Grand Council of Vaud, POP

Elisabetta Gualmini, MEP, S&D

Giuliano Pisapia, MEP, S&D

Patrizia Toia, MEP, S&D

Luigi Vinci, Former MEP

Paolo Ferrero, Vice President of the European Left Party, former Minister of the Italian Republic

Fausto Bertinotti, Former president of the Chamber of Deputies in Italy

Alfonso Gianni, former parliamentarian and undersecretary, co-editor of the magazine “Alternative per il Socialismo”

Maurizio Acerbo, National secretary of the Communist Refoundation Party

Albert Scherfig, Chef Editor of Antifascistisk Forum” Journal, Danmark

Allgemeinen Dresdener Syndikat der Freien Arbeiter*innen Union (FAU)

Allt åt Alla Association, Sweden

Jonas Eika, writer, Denmark

Andreas Buderus, Freelance Author

Anja Kerstin Lercher, Member of the District Council Marburg-Biedenkopf, Germany

Annette Mørk, President of the Horserød- Stutthof Association and Editorial Board of the “Antifascistisk Forum” Journal, Danmark

Antifaschistische Aktion Lüneburg / Uelzen, Germany

Anuradha Chenoy, Professor, retd. Jawaharlal Nehru University, India

Associazioni, Sindacati, partiti politici

Baran Topal, Mitglied im Kreisvorstand Bündnis 90/Die Grünen, Kreisverband Karlsruhe

Barbara Muraca, Barbara Muraca, Ph.D. Assistant Professor of Environmental Philosophy, University of Oregon

Sinistra Italia, the political party

Moni Ovadia, actor, singer, musician and writer

Nicola Fratoianni, secretary of the left Italy party and deputy of the parliament in Italy

Domenico Gallo, Magistrate of the Court of Cassation of Rome

Silvana Barbieri, Cultural Association Punto Rosso

Manolo Luppichini, Documentarist

Vincenzo Vita, President of the Association for the Renewal of the Left

Mario Agostinelli, former secretary of the Lombardy trade union CGIL, President of the Happy Energy Association

Marco Bersani, Attac-Italy

Maso Notarianni, Maso Notarianni, President of ARCI (cultural and social association, 4401 clubs) of Milan

Left Italy political party

CUB, Basic Unitary Confederation of workers

CRED/GIGI , The Center for Research and Development for Democracy/International Legal Intervention Group

Association for the Left for another Europe, Massimo Torelli and Giulia Rodan

Domenico Gallo, magistrate of the Court of Cassation of Rome

Silvana Barbieri, Punto Rosso Cultural Association

Manolo Luppichini, Documentarist

Vincenzo Vita, President of the Association for the Renewal of the Left

Mario Agostinelli, Former Secretary of the Lombardy CGIL, President of the Happy Energy Association

Marco Bersani, Attac-Italy

Maso Notarianni, President of ARCI, Milan

Associazioni, Sindacati, partiti politici;

Sinistra Italia-Left Party of Italy

CUB, Confederazione Unitaria di Base

CRED/GIGI The Center for Research and Development for Democracy/International Legal Intervention Group

Massimo Torelli, Left Association for Another Europe, Italy

Giulia Rodano, Left Association for Another Europe, Italy

Anuradha Chenoy, Professor, retd. Jawaharlal Nehru University, India

Kamal Chenoy, Professor, retd. Jawaharlal Nehru University, India

Prof. Rajeev Bhargava, Director, Centre for the Study of Developing Societies, India

Zoya Hasan, Professor Emeritus, Jawaharlal Nehru University, New Delhi

Professor Achin Vanaik, Coalition for Nuclear Disarmament and Peace, India

Pamela Philipose, Public Editor, The Wire, news and opinion portal, India

Mihir Desai, Senior Advocate, Vice President Peoples Union of Civil Liberties, India

Irfan Engineer, All India Secular Forum

Pradip Kumar Datta, Retd. Professor, Jawaharlal Nehru University.

Kunal Chattopadhyay, Professor, Jadavpur University, West Bengal, India

Ditte Bjerregaard, antropolog, Center for Magtanalyse, Danmark

Minna Katz, Antropolog, Danmark

Jesper Brandt, Professor Emeritus, Roskilde University

Annette Mørk, President of the Horserød- Stutthof Association and Editorial Board of the “Antifascistisk Forum” Journal, Danmark

Albert Scherfig, Chef Editor of Antifascistisk Forum” Journal, Danmark

Emil Olsen, Chief Editor of Antifascistisk Forum” Journal, Danmark

Håkan Svenneling, The Left Party’s Foreign Policy Spokesperson, Sweden

Benny Gustavsson, Chairman of the Kurdistan Support Committee, Sweden

Söderham Kurdistan Solidarty Association, Sweden

Allt åt Alla Association, Sweden

Yekbun Alp, Second Vice Chairman The Left International Forum, Sweden

Abbas Mansouran, Epidemiologist

Hosein Moghadam, Political Activist

Bahram Rahmani, Writer, Political Activist

Prof. Dr. Ueli Mäder, Sociologist, Switzerland

Edibe Gölgeli, Member of the Grand Councillor, Socialist Party, Switzerland

Stefanie Prezioso, Member of the Council of Geneva, Switzerland

Anina Jendreyko, Artist, Switzerland B

Vincent Keller, Member of the Grand Council of Vaud, POP

Benny Gustavsson, Chairman of the Kurdistan Support Committee, Sweden

Berlin Migrant Strikers

Chris Trinh, Photojournalist and Researcher, Ecology and Migration

Christof Buerkler

Claudio Cattaneo, Contract Professor Ecological Economics, Autonomous University of Barcelona

CRED/GIGI , The Center for Research and Development for Democracy/International Legal Intervention Group

CUB, Basic Unitary Confederation of workers

DIE LINKE, District Association, Neumünster

Susanne Schaper und Stefan Hartmann, Chairpersons of DIE LINKE, Sachsen

Ditte Bjerregaard, Antropolog, Center for Magtanalyse, Danmark

Domenico Gallo, Magistrate of the Court of Cassation of Rome

Dr Sidney Luckett , Cape Town, South Africa

Dr. Dario Azzellini, Political Scientist and Sociologist, Ithaca (USA) and Berlin

Dr. Federico Venturini, Researcher University of Udine – Italy

Dr. Laurence Davis, Director of the BSc Government and Political Science, Department of Government and Politics University College Cork, Ireland

Dr. Mechthild Exo, University, Emden/Leer / Jineolojî Committe Germany

Dziewuchy Berlin

Edith Bartelmus-Scholich, National Executive Board Member, Die Linke, NRW

Edo Schmidt, Sociologist, Münster,

Elisabetta Gualmini, MEP, S&D

ELYN (European Left Youth Network)

Emanzipatorisch-Ökologischen Plattform

Emil Olsen, Chief Editor of Antifascistisk Forum” Journal, Danmark

Ende Gelände Leipzig

Ende Gelände München

Ende Gelände Ortsgruppe Hamburg

FAU Aachen

FAU Bonn

FAU International Committee, Germany

Fausto Bertinotti, Former president of the Chamber of Deputies in Italy

Feministische Partei DIE FRAUEN

Franz Klein

Frauen*Streik Bonn

Gabriela Cabaña, PhD researcher at the London School of Economics and Political Science

Gegenstrom Hamburg

Gemeinsam Kämpfen

Giuliano Pisapia, MEP, S&D

GRÜNE JUGEND Dresden

Gruppo Diffuso, Verein zur Förderung alternativer Medien e.V. Erlangen

Håkan Svenneling, The Left Party’s Foreign Policy Spokesperson, Sweden

Heike Geisweid, Lawyer, Bochum

Interventionistische Linke

Irfan Engineer All India Secular Forum

Jesper Brandt, Professor Emeritus, Roskilde University

Jineoloji Committee Germany

Josef Danzer

Youth Commune (Jugendkommune Ş. Sara Dorşîn)

Jürgen Amend

Kamal Chenoy, Professor, retd. Jawaharlal Nehru University, India

Karl Nümmes

Kerem Schamberger, Kommunikationswissenschaftler und Bundestagsdirektkandidat der Linken München-Süd

Kira Sawilla, National Executive Board Members, Die Linke, NRW

Klima Aktion Thüringen

KOMintern, Communist Trade Union Initiative-International, Vienna/Austria

Communist Student Union

Kreisvereinigung Hannover der VVN/BdA

Kunal Chattopadhyay Professor, Jadavpur University, West Bengal, India

Kurdistan Soli Plenum Marburg

Kurdistan Solidarity Committee, Kiel, Germany

Left Party, Italy

Left Youth (Linksjugend [‘solid]), Germany

Left Youth (Linksjugend [‘solid]) Bayern, Germany

Luigi Vinci, Former MEP

Manolo Luppichini, Documentarist

Marco Bersani Attac-Italy

Marcus M. “Nizar” Erpenbach

Mario Agostinelli, Former Secretary of the Lombardy CGIL, President of the Happy Energy Association

Marta Conde Puigmal Autonomous University Barcelona

Martina Siehoff, Landesvorstand Die Linke.NRW

Maso Notarianni, Maso Notarianni, President of ARCI (cultural and social association, 4401 clubs) of Milan

Massimo Torelli and Giulia Rodano, Association for the Left for another Europe

Maurizio Acerbo, National secretary of the Communist Refoundation Party

Michael Löwy social scientist, Paris, France

Michaela Gincel-Reinhardt, Landesvorstand die Linke NRW

Mihir Desai, Senior Advocate, Vice President Peoples Union of Civil Liberties, India

Minna Katz, Antropolog, Danmark

Mizgin Ciftci, Candidate for the German Bundestag (DIE LINKE)

Moni Ovadia, Actor, Singer, Musician and Writer

Niklas Haupt, Councillor, DIE LINKE, Fürth

Nina Eumann, Spokesperson for Die Linke, NRW

Our House OM10

Pamela Philipose, Public Editor, The Wire, news and opinion portal, India

Paolo Ferrero, Vice President of the European Left Party, former Minister of the Italian Republic

Patrizia Toia, MEP, S&D

Pernille Frahm Former MP, Socialist Peoples Party SF, Danmark

Peter Schindler, Member of the Trade Union for Education and Science (GEW)

Pierre Bance, Doctor of Laws, France

Pradip Kumar Datta, Retd. Professor, Jawaharlal Nehru University

Prof. Dr. Peter Sommerfeld, Institute of Social Work and Health, University of Social Work FHNW

Prof. Dr. Werner Ruf, Peace and Conflict Researcher

Prof. Rajeev Bhargava, Director, Centre for the Study of Developing Societies, India

Prof. Dr. med.Ulrich Gottstein, IPPNW Founding and Honorary Board Member

Professor Achin Vanaik, Coalition for Nuclear Disarmament and Peace, India

Rainer Hahn, Vors. SPD-Ortvereins Meckesheim-Mönchzell

Ralf Dreis, FAU-Frankfurt

Regionalvernetzung München des Netzes der Rebellion

Research & Degrowth

Rheinmetall Entwaffnen

Rudolf Bürgel Präsidium Landesausschuss DIE LINKE Baden-Württemberg

Ruth Luschnat, Alternative Practitioner, Berlin

Sascha Wegmer, Ortsvereinsvorsitzender SPD Birkenfeld-Gräfenhausen

Schwarzroten Bergsteiger_innen, SRB, AG der FAU Dresden

SDS. Sozialistischer Deutscher Studentenbund

Seebrücke, BRD

Seebrücke Wiesbaden

Seebrücke Witzenhausen

Shawn Hattingh, International Labour Research and Information Group (ILRIG), South Africa

Silvana Barbieri, Cultural Association Punto Rosso

Simone Barrientos, MdB Die Linke

Sinistra Italia-Left Party of Italy

Söderham Kurdistan Solidarty Association, Sweden

Solidaritätsnetz Bern

Sören Sossong IG Metall Saarbrücken

Studiengruppe (in)visible borders der Hochschule für angewandte Wissenschaften Landshut

Systemchange Not Climate Change, Austria

Thies Gleiss, Executive Committee Member of Die Linke

Tomasz Konicz, Author and Journalist, Germany

Urs Köllhofer DIE LINKE Marburg

Viktoria Schindler

Villo Sigurdsson, Former Major of Kopenhagen

Vincenzo Vita President of the Association for the Renewal of the Left, Italy

VVN/BdA, Kreisvereinigung Oldenburg/Friesland

Ya-Basta-Network for Solidarity and Rebellion, Germany

Zerocalcare, Cartoonist, Italy

Zoya Hasan, Professor Emeritus, Jawaharlal Nehru University, New Delhi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s